Top10

Poradnik LEDowy

TOP 10 to krótki poradnik, który ma na celu zwrócenie uwagi na dziesięć  rzeczy przy wyborze opraw oświetleniowych. Punkty nie są uporządkowane według ważności ze względu na to, że w zależności od miejsca zastosowania istotność kryteriów będzie się zmieniać. Poradnik ten jest jedynie krótkim informatorem, który pozwoli na wybór źródeł światła i lamp do podstawowych pomieszczeń. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów prosimy o kontakt mail'owy.


Wskazówka 1

Porównując dwie tradycyjne żarówki  (żarowe) o mocy 60W wiemy się, że ich strumień świetlny będzie taki sam bądź zbliżony. Natomiast porównując dwie żarówki LED o tej samej mocy okazuje się że strumień świetlny jednej może być 2 razy większy od drugiej.

Przykład:
- Philips MASTER LEDspot 230V 4W ma strumień świetlny 200lm
- Osram LED STAR PAR16 20 25° 4W /730 GU10 ma strumień 120lm

Aby ocenić ilość światła źródła światła/lampy LED należy sprawdzić strumień świetlny podany w lumenach  (lm).

Wskazówka 2
Analizując dwie lampy powinniśmy zwrócić uwagę na strumień świetlny oprawy, jednak należy zwrócić uwagę, aby nie porównywać strumienia świetlnego źródeł światła (diod) w jednej lampie z strumieniem świetlnym drugiej oprawy.

Przykład:


Powyższy zapis mówi, iż źródło światła (LED) emituje strumień świetlny na poziomie 5400 lm, jednak po uwzględnieniu strat z oprawy wydostaje się jedynie 2947 lm. Straty mogą wynikać z budowy oprawy czy materiału z jakiego wykonany jest klosz. Przykład:  przez szybę matową przechodzi znacznie mniej światła niż przez zwykłe szkło.

Uwaga: Zazwyczaj importerzy podają strumień świetlny źródła światła (diod), gdyż jest to parametr który łatwiej im obliczyć, niestety najczęściej błędnie. Radzimy kupować produkty, w których podany jest parametr strumienia świetlnego całej oprawy.

Wskazówka 3
Często podawanym parametrem przy produktach LED jest skuteczność świetlna diod. Zazwyczaj niestety jest on błędny.

Przykład:

Diody jedno-watowe najczęściej osiągają maksymalny strumień świetlny (np. 130lm) przy prądzie 0,35A i napięciu 3,3V. Dystrybutorzy czy importerzy podają najczęściej, że skuteczność świetlna diod wynosi 130lm/W (bo myślą że dioda ma moc 1W) natomiast gdy skorzystamy z prostego wzoru na moc: P= U*I otrzymamy, że nasza dioda ma 1,155W czyli skuteczność strumienia świetlnego diody jest na poziomie 112,5lm/W.

Idąc dalej sprzedawcy podają, że strumień świetlny diod w lampie o 18 diodach jedno-watowych jest na poziomie 2340lm (18W*130lm/W) jednak jeśli policzymy faktyczny strumień świetlny diod to otrzymamy 2026(18W*112,5lm/W).

Wskazówka 4
Warto sprawdzić faktyczną moc lampy LED. Produkty LED najczęściej są nazywane wg mocy używanego źródła światła tj. żarówka z 3 diodami jedno-watowymi nazywać się będzie  Żarówka LED 3W. Jednak faktyczne zużycie mocy czynnej uwzględniające transformator i zasilacz wyniesie 4W. Dodatkowo należy sprawdzić tzw. Power Factor  (sprawność zasilacza). Wskaźnik ten informuje ile mocy pozornej pobiera nasza lampa.  Jest to szczególnie istotny wskaźnik dla osób, które rozliczane są z mocy biernej. 

Przykład:
- Osram LED STAR PAR16 20 25° 4 W/730 GU10 posiada Power Factor = 0,4 co oznacza że moc pozorna wynosi aż 10W.

Wskazówka 5
Przeglądając karty techniczne lamp LED często spotykamy się z tym, że współczynnik oddawania barw dla wszystkich opraw jest taki sam (w zależności od temperatury barwowej diod). Jest to niestety błąd, gdyż światło przechodząc przez różne dyfuzory zmienia swoje właściwości (w tym również współczynnik oddawania barw).  Tak więc dwie oprawy z tym samym źródłem światła i z różnymi dyfuzorami będą miały inny współczynnik oddawania barw.

Wskazówka 6
Warto zwrócić uwagę na dostępność pliku fotometrycznego, gdyż będzie niezbędny do projektowania oświetlenia.

Uwaga: Jeśli oprawa posiada plik fotometryczny można sądzić, iż została ona przebadana.

Wskazówka 7
Często słyszymy, że "LEDy mają żywotności 50 000 godzin" ale właściwie co to oznacza? Podając żywotność diod mówimy o czasie po którym diody stracą pewien procent swojego strumienia świetlnego.

Przykład:

Żywotność diod 50 000 godzin dla L=0,7 – oznacza to że diody po 50 000 godzin będą świeciły w siedemdziesięciu procentach tak efektywnie jak na początku. Tak więc można powiedzieć, że dioda ma żywotność 30 000, 50 000, 75 000 czy nawet 100 000 godzin i wszystko to będzie prawdą jednak żeby niosło to również rzetelną informacje dla klienta należy podać parametr L.

Warto także wiedzieć, że żywotność większości źródeł światła podaje się w tysiącach godzin w ciągu których połowa źródeł ulegnie wypaleniu.

Wskazówka 8
Zasilacz jest niezwykle istotnym elementem lampy LED. To głównie on zapewnia diodą dobre warunki pracy. Jeśli diody mają osiągnąć żywotność deklarowaną przez producentów to konieczne jest, aby zasilacz był wysokiej klasy. Oczywiście jakość zasilacza wpływa na koszt całego produktu dlatego w najtańszych żarówkach supermarketowych nie możemy mówić o nich w ogóle. Jeśli nie znajdziecie Państwo informacji o technologii zasilacza warto zapytać sprzedawcę - i nie chodzi tu o uzyskanie odpowiedzi na pytanie, ale w ten prosty sposób można sprawdzić wiedzę sprzedającego.

Wskazówka 9
Wielu producentów deklaruje, że używają w swoich produktach diod renomowany firm (OSRAM , CREE). Niestety najczęściej są to diody przestarzałe, które produkowano kilka lat temu i teraz duże koncerny pozbywają się nadprodukcji. Tutaj pojawia się pytanie czy lepsza jest dioda CREE z przed 8 lat czy też zeszłoroczna dioda nieznanego producenta. Zagadnienie to jest na tyle skomplikowane, że aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie ten krótki przewodnik musiałby zostać wydany jako książka. Tak więc ograniczymy się tylko do jednej prostej wskazówki : odradzamy oprawy, których wynik dzielenia mocy czynnej przez ilość diod będzie mniejszy niż 0,2. Innymi słowy jeśli dioda będzie o mniejszej mocy niż 0,2W.

Wskazówka 10
Jakość zastosowanych materiałów wykorzystanych do produkcji obudowy (korpusu) jest bardzo ważnym elementem każdej lampy LED. Należy szczególnie podkreślić fakt, iż obudowa nie pełni tylko funkcji montażowej dla diody LED, ale przede wszystkim odpowiada za odprowadzenie ciepła diod. Najlepszym tego dowodem jest niezwykle krótka żywotność taśm LED. Warto także pamiętać o tym, że solidnie wykonana obudowa/korpus to w przypadku lamp zewnętrznych długoletnia szczelność i brak rdzy.

Mamy nadzieje, że ten krótki przewodnik w sposób łatwy i klarowny wyjaśnił zawiłe kwestie związane z technologią LED oraz będzie pomocy przy porównywaniu i wybieraniu produktów LED. 


 
IHOL
Łódź, ul. Stare Złotno 47
e-mail: biuro[małpa]ihol.pl
Nowoczesne oświetlenie LED